Dvakrát měř, jednou běž

Dvakrát měř, jednou běž

Dva závody, jeden čas a téměř stejné místo. Tradice vs. masovka. I tak se dá popsat sofiina volba, před kterou byli postaveni všichni příznivci běhání v Brně v sobotu 14. září.

Na „Morendě“ startoval ve 12 hodin závod na 25 kilometrů, vedoucí z Vojtovy ulice přes Anthropos na otočku u Komína, kousek opodál, v areálu Výstaviště pak v tu samou dobu byli na trati běžci pětikilometroví a o hodinu později i desetikilometroví v rámci seriálu Run Tour.

Na první pohled šlo o akce podobné, těžící ze stále vzrůstající obliby běhu. Na pohled druhý, o trochu detailnější, se však v Brně běžely nebe a dudy. Z pozice nezaujatého pozorovatele se dá říct, že ke dnešnímu běhání měla blíž tradice.

Na start 46. ročníku 25km běhu se na stadionu AC Moravská Slavia Brno postavilo 91 běžců, které v deštivém počasí sice nepodpořili účastníci jinak vždy předcházejícího fotbalového utkání osobností, ale zakladatel závodů František Barták u startovního výstřelu nechyběl. Z 86členného pole běžců zvládl porci 25 kilometrů nejrychleji František Mahovský, a to v čase 1:26:23. Zvítězil tak zástupce domovského atletického klubu, stejně jako v případě nejrychlejší ženy Lucie Kolkové. Na trati nechyběli ale ani tradiční účastníci Letního běžeckého poháru Triexpert Asics Cup. Atmosféra kvůli počasí sice ne příliš slavnostní, ale zato načichlá jakoby ryzími sportovními výkony.

Z části trasy „staré gardy“ byla vidět betonová plocha Výstaviště, kterou přišlo obkroužit celkem 736 běžců. Číslo, zahrnující i dětské běhy, je to velké, na pětku a desítku se podělilo v poměru 230:391. Kromě závodníků v modrých tričkách běžeckého seriálu, jehož bylo Brno už sedmou zastávkou v řadě, a možná jejich rodinných příslušníků, byl ale areál BVV pustoprázdný. To k atmosféře akčně se tvářícího podniku a festivalu sportu a zábavy moc nenapomohlo. Znovu je třeba zopakovat, že tato slova jsou od nezúčastněného pozorovatele, běžci na trati možná tento pocit neměli, včetně vítěze desítky Lukáše Olejníčka (31:33) a vítěze pětky Sebastiana Vošvrdy (16:40).

Srovnáme-li ale počty závodu Run Tour o týden dříve v Olomouci, jihomoravská metropole (i když ji zastihlo horší počasí) víc než pokulhávala - jakoby opuštěné stánky partnerů, sem tam hles kapely a z ničeho nic se objevivší pětibojař David Svoboda se startovní pistolí. Naopak rušno na dámských toaletách a frmol u šatny pro závodníky. Akce? Možná pro ty, kteří se závodu účastnili vůbec poprvé a šlo jim vyloženě o překonání sebe sama. Určitě jich mnoho takových na Výstavišti bylo, zvenčí ale túr nepřesvědčila.

Možná je to změnou trasy dva týdny před závodem a místo atraktivního Mariánského údolí volbou jakoby izolovaného messeplatzu. Ten pokud nemá zrovna návštěvníky veletrhu, jako třeba v případě Mizuno podzimní sedmičky během veletruhu SPORT Life, není běžeckou mekkou. Stejně tak jí není ani Brno v seriálu Run Tour.

Tento článek byl vytvořen 15.9.2013 v 10:42.